Příběh vín se musí začít psát na vinici, proto jsme k výběru těch nejvhodnějších odrůd pro jednotlivé tratě pozvali Prof. Krause.  Vinice se nachází na oblasti termálních pramenů poseté unikátními slanisky, které jsou zde od vyschnutí moře. Čtrnáct různých viničních tratí na rozdílném podloží nabízí charakteristický výraz, odráží charakter tří kopců, na kterých se rozkládají. Díky dvacetiletým kořenům nasávají keře terroir. Každodenní péče o tyto keře vydává rok od roku osobitější hrozny. Na 27 hektarech pěstujeme odrůdy Chardonnay, Pinot Gris, Pinot Noir, Sauvignon Blanc, Zweigeltrebe, Gewurtztraminer a Veltlínské zelené.

V duchu funkcionalismu stavba dává smysl jedině s plně gravitačním zpracováním bez použití čerpadel. Vrátili jsme se k tradičnímu procesu zpracování v moderním pojetí. K desetiletému výročí otec i syn vytváří unikátní stavbu 6ti patrového gravitačního vinařství, kde forma následuje funkci a zajišťuje udržitelnou výrobu bez čerpadel.

Jelikož jsme byli zcela novou stavbou, mohli jsme začlenit ideální způsob neintervenčního pohybu ovoce, moštu i vína. Využití gravitace, což je prastarý koncept, je stále vysoce relevantní pro prémiové vinařství  a navíc přináší nezanedbatelnou úsporu energií.

Zařízení, které se rozprostírá na 6ti patrech i do podzemí, bylo zkonstruováno tak, aby samotná gravitace – zdroj čisté energie –stačila k přepravě naleženého rmutu, prokvašeného rmutu, moštu, odkaleného moštu, mladého vína i zralého vína tím nejjemnějším způsobem od bobule až po hotové víno.  Minimální vzdálenosti mezi patry zajišťují efektivní stáčení bez oxidace. 

Absence čerpání čerpadly a filtrace pomáhá zadržet rozpuštěný oxid uhličitý po fermentaci ve zrajícím víně, což celkově mění chuťový profil k lepšímu. Použitím gravitace místo čerpadla uchováme hodnotu textury. Rozpuštěné plyny pozitivně ovlivňují celkový profil vína. Chuť je svěžejší a živější.

Co je u nás nového?

Zobrazit blog

Napsali o nás

Gravitační vinařství v tisku

V měsíci listopadu o našem unikátním gravitačním vinařství vyšel článek na Idnes.cz. Přečíst si můžete rozhovor se sklepmistrem Alešem Kasparem.

Sauvignon blanc je vínem měsíce října

Z ročníku vín 2019 máme i my jasno. Favoritem je stále Sauvignon Blanc  a to i podle žebříčku  vín měsíce října ve Wine and Degustation. Neváhejte a ochutnejte butikové kolekce vín …